Projekt HRANA - pocta Marekovi Brezovskému sa uzatvára. Dvojkoncertom v KC Dunaj

Fanúšikovia hudby Mareka Brezovského a Oskara Rózsu dostali poslednú šancu počuť naživo HRANU v sobotu 20. 12 a v nedeľu 21. 12. v KC Dunaj. Na oboch koncertoch, ktoré sa v priebehu pár dní vypredali, vystúpi komorná zostava v zložení Oskar Rózsa, Martin Valihora a Vladislav Šarišský, ktorá je hudobne najautentickejšou podobou Marekovej hudby, keďže tvoril väčšinou v triu. Po úspešnom turné v roku 2011, reedícii CD-čka, natočenia DVD a vysielaní na obrazovke STV pôjde o posledné koncerty, ktorými sa uzavrie kapitola HRANA.


“Vedel som od začiatku, že Brezo je geniálny skladateľ, ale to, aký obrovský dopad má jeho hudba, respektíve životný postoj na celú generáciu ľudí sa začína prejavovať až teraz, s odstupom času, ktorý je jediný pravdivý merateľ hodnoty vecí. Je krásne hrať ľuďom hudbu, ktorá odomyká srdcia a vidiet šťastné tváre na koncerte. Ďakujem Marekovi za všetko,” hovorí Oskar Rózsa, ktorý stojí za celým projektom HRANA. “Keď sme mali 17 rokov, dohodli sme sa, že mi Marek bude posielať muziku zhora. Ked odišiel, bolo mi jasné, že treba nahrať album. Potom trvalo x rokov, kedy sa nahrávka šírila slobodne medzi ľuďmi bez akejkoľvek mediálnej podpory a manipulácie. Potom ma Matej Drlička začal nahovárať na live, čoho som sa ja spočiatku obával, vzhľadom k mojím subjektívnym speváckym limitom. Nakoniec bola premiéra na VivaMusica festivale, kde sedel režisér filmu Patrik Lančarič a následne sme realizovali turné a film. Úspech filmu bol pre nás všetkých prekvapením a satisfakciou,” pokračuje Rózsa, ktorého potešil enormný záujem fanúšikov o posledný koncert natoľko, že s triom pridali ešte jeden koncert. “Pre koncert navyše sme sa rozhodli jednak pre veľký záujem zo strany fanúšikov, čo je pre nás dôverný záväzok. A tiež, po prvom koncerte v Žiline, ktorý bol fakt výnimočný, možno aj preto, že opäť hráme v triu v pôvodnom nástrojovom obsadení, nás baví hrať viac a viac. Asi, ako sa vraví, v najlepšom treba prestať. Koncertmi v KC Dunaj symbolicky uzatvárame 20 rokov trvajúcu kapitolu Hrana. Nevylučujem, že sa opäť zídeme pri nahrávaní ďalšej Marekovej hudby a následne odprezentujeme nové skladby aj koncertne. Budúcnosť je otvorená a nápady stále máme. Rád by som zamedzil pocit, že sa Hrana stala revivalom samej seba,” dodáva Rózsa.

Marek Brezovský

bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami. Pred štyrmi rokmi sa s Hranou predstavili na festivale Viva Musica! a rok na to sa začalo úspešné turné. Tohto roku prišiel do kín dokument HRANA - 4 filmy o Marekovi Brezovskom a koncom tohto roka vystúpi v KC Dunaj projekt Hrana poslednýkrát.


20. 12. (sobota) - Štart: 20:00 hod.

21. 12. (nedeľa) - Štart: 20:00 hod.

Event: www.fb.com/events/678629738917116