Robert Wilson: Videoportréty

Robert Downey Jr.jpg

Slovenská národná galéria prináša výstavu renomovaného amerického divadelného režiséra a inscenátora Roberta Wilsona. Výstavu nájdete od 13. 12. 2013 do 23. 3. 2014 v Slovenskej národnej galérii Bratislava.


Choreograf, herec, režisér, maliar, umelec. Robert Wilson za 72 rokov svojho života vyskúšal naozaj všeličo. Jeden z najavantgardnejších divadelných umelcov Ameriky aj celého sveta priniesol svoje multimediálne umenie aj na Slovensko. Séria videoportrétov prenáša klasický umelecký žáner portrét z maliarskeho plátna na HD obrazovku. Ide vraj o akýsi kompromis medzi fotografiou a kinematografiou.

Video, fotografia, svetlo aj zvuk sú silnými momentmi každého jedného videoportrétu. Zobrazujú osobnosti ako napríklad Brad Pitt, Johnny Depp, Winona Ryder, Juliette Binoche, či Dita Von Teese sú výsledkom Wilsonovej spolupráce so skladateľom Michaelom Galassom, módnym návrhárom Kevinom Santosom a svetelným dizajnérom Ursom Schönebaumom. Robert Wilson nás však potešil aj zvieracími videoportrétmi – sovy, panter alebo náš obľúbený psychedelický dikobraz.

robert wilson.jpg

Robert Wilson sa v portrétoch snaží zachytiť vnútro človeka, to, čo nedáva bežne najavo. Tu zobrazená osobnosť pohne dlaňou, žmurkne, ustúpi, tak sa usmeje alebo dej na videoportréte vygraduje. Takéto umenie sa nám páči. Len sa nevieme rozhodnúť, ktorý videoportrét by sme chceli mať zavesený v office. Našťastie sa môžeme chodiť rozhodovať až do 23. 3. 2014.