#sofiaturekova #nyfashionweek #newyork #optimista #soft

Bratislavské módne dni 2016 : OPTIMISTA
Foto: Gabriel Kuchta
Model: Sara Antalova

Do jesenného čísle Inspire naša Alexandra Uzik robila rozhovor so Sofiou Turekovou. Ak ste si Inspire kúpiť nestihli, rozhodli sme sa rozhovor aj s bonusovými fotografiami priniesť aj online. Prečítaj si o Sofiinom živote, móde, New Yorku a inšpirácii.


11. ročník Slovak Fashion Night organizovaný americko-slovenskou Nadáciou +421 a v spolupráci s New York Couture Fashion Week sa uskutoční počas septembrového týždňa módy priamo v srdci New Yorku. Je to tradičná módna prehliadka slovenských dizajnérov spojená s prezentáciou rôznych žánrov našej kultúry a umenia. Hlavným magnetom tohtoročnej prehliadky Slovak Fashion Night bude tvorba víťazky Bratislavských módnych dní Sofie Turekovej, ktorá svojím výnimočným talentom ohúrila odbornú porotu, a to ju katapultovalo priamo na autorskú prehliadku do New Yorku. Predstaví sa avantgardnou kolekciou OPTIMISTA. Publikum chce zaujať extravagantnými látkami, vyrobenými exkluzívne pre túto výnimočnú príležitosť. Predtým, než mladá slovenská návrhárka odletela do NYC, porozprávala nám o svojej kolekcii, inšpirácii či plánoch do budúcna. 

Opíš tvoje prvé stretnutie s módou a umením.  

Vyrastala som v umeleckom prostredí, keďže môj otec je architekt a dizajnér. Rodičia ma v mojej tvorivosti od malička podporovali. V predškolskom veku som začala chodiť do Základnej umeleckej školy v Piešťanoch, kde som bola vedená veľmi kreatívnou pani učiteľkou. Aj vďaka nej som si v takom skorom veku vytvorila silný vzťah k umeniu. Neskôr som sa začala viac zaujímať o módu a doplnky. Odevný dizajn ku mne prišiel tak nejako prirodzene. 

Čo ty a inšpirácia? 

Inšpirácia je nevyspytateľná. Občas prekvapí, občas ju treba hľadať. Je dôležité vnímať svet okolo – mať „otvorené oči dokorán“, pretože v bežnom svete sa objavuje najviac inšpirácie. 

zdroj - zenskyweb.sk
Photo - Michal Hudec
Designer - Sofia Tureková SOF.T
Model - Kristína Z. (Exit Model Management) 
Muah - Ľubica Orolínová

Ako prebieha tvoj tvorivý proces od nápadu až po realizáciu?

Počiatočný je nápad a celkový koncept. Najdlhšia časť tvorby je research, keď sa snažím hromadiť nápady a formovať ich do kresieb, potom vymýšľam a vizualizujem. Behám od skicáku k figuríne a naspäť. Hľadám čo najviac riešení, kým sa nakoniec uspokojím s jedným. Túto časť procesu mám najradšej. Samotná realizácia a prezentácia produktu sú pre mňa už len čerešničkou na torte.

S tvojou tvorbou sa často spájajú slová extravagancia, dramatickosť, experimentálny prístup. Prečo? Snažím sa, aby moje modely boli nápadité. Pri tvorbe sa hrám s konceptom a prevedením tak, aby som samu seba nakoniec s výsledkom prekvapila. Rada experimentujem s materiálmi a ich zaužívanými charakteristickými vlastnosťami a snažím sa z nich vytvoriť niečo iné. 

Pre aké ženy navrhuješ a aká si ty?  

Pre ženy, ktoré sa neboja vyčnievať z davu, no nemusia na seba pútať prehnanú pozornosť za každú cenu. Pri tvorbe kolekcie vždy hľadám zaujímavú osobnosť, ktorá ma k sebe niečím pritiahne a stane sa tak mojou inšpiráciou. Vo všeobecnosti majú všetky moje múzy podobné črty ako ja. Napokon, každý dizajnér prepája svoj vnútorný svet s tým vonkajším.

Kde nakupuješ a podľa čoho sa riadiš pri výbere oblečenia? 

Ako každý človek, zväčša sa obliekam podľa nálady a príležitosti. Pri výbere oblečenia sa riadim zlatým pravidlom kvalita nad kvantitu. Ak mám možnosť, radšej nakupujem v malých lokálnych predajniach s originálnymi kúskami, mnohokrát aj v second handoch.

Čo pre teba znamená „Tento rok je v móde...“?  

Pre mňa móda znamená to, čo pre maliara štetec a plátno. Myslím, že známkou kvalitnej módy je to, že nepodlieha každoročným trendom, ale naopak ich tvorí. V sledovaní trendov nevidím žiaden zmysel.

SOF.T FASHION EXPERIMENT
Model: Žofia Fodorová

 

Na čom teraz pracuješ?

Momentálne sa zameriavam na custom made zákazky ako svadobné šaty a na dolaďovanie detailov na newyorské mólo. Som perfekcionista. Pokiaľ nie je prehliadka, tak stále zlepšujem, vymýšľam a dokončujem. Neverila by si, koľko práce, ľudí a energie sa skrýva za 7 minútami slávy na móle. A práve pre Nadáciu +421, ktorá organizuje prehliadku v New Yorku, sme v Piešťanoch natáčali krátke video Kontakt s podnázvom Hello New York, I am Slovakia. Participuje na ňom aj Miss Slovakia 2016 Kristína Činčurová. Je to kampaň na zviditeľnenie Slovenska vo svete, ale aj prepojenie Bratislavy a New Yorku. Na prvý pohľad odlišné mestá, ktoré však spája vzťah k móde, štýlu a kreativite.

New York City.

Vďaka spolupráci s americko-slovenskou Nadáciou +421 budem mať v septembri možnosť reprezentovať nielen generáciu módnych dizajnérov, ale aj Slovensko ako krajinu, a to hneď v centre Veľkého jablka – na Times Square. NEW YORK je pre mňa výzvou. Sama som sa doposiaľ nezúčastnila na takomto veľkom podujatí svetového formátu. Som zvedavá, aký úspech bude mať moja tvorba za veľkou mlákou, preto zatiaľ od účasti na newyorskom týždni módy neočakávam nič konkrétne. A myslím optimisticky.

Opíš nám svoju kolekciu. 

Kolekcia, ktorú predstavím newyorskému publiku, má názov OPTIMISTA a bola predpremiérovo prezentovaná počas jarnej edície Bratislavských módnych dní 2016. Kolekcia OPTIMISTA prináša autorský pohľad na otázku, ako byť nositeľom optimizmu. Návrhy dámskych odevov a doplnkov sú hravé, no nie naivné. Sú jednoduché a zároveň extravagantné. Kolekcia je charakteristická rafinovanými tvarovými líniami v kombinácii s exkluzívnymi materiálmi vyrobenými na zákazku v Miláne. Strihové riešenia sa pohybujú na hranici medzi nositeľnosťou a umením v odeve. Ponechávajú pocit uvoľnenosti a súčasne vkusnej elegancie.

Móda na Slovensku a v zahraničí, aký je tvoj názor?

Z mojej skúsenosti si myslím, že v zahraničí sú mnohí ľudia viac „open-minded“ a neboja sa experimentovať s avantgardnými strihmi a materiálmi. Skúšajú a objavujú… Na Slovensku sa ľudia väčšinou držia overenej klasiky.

Slovenskí a zahraniční návrhári, porovnaj ich. 

Rozdiel je v zákazníkoch, pre ktorých tvoria. V zahraničí omnoho viac ľudí vyhľadáva originálne kúsky od módnych návrhárov. Na Slovensku síce nie je až taká konkurencia medzi návrhármi, ale nie je ani taký dopyt. 

Myslíš si, že aj slovenský návrhár môže byť úspešný?

Myslím, že Slováci sú vo svete veľa ráz podceňovaní, a to nám dáva veľkú príležitosť prekvapiť . Vraj len 10 percent úspechu je talent, 80 percent je tvrdá práca a posledných 10 percent predstavuje šťastie. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ dodržiavate tých 80 percent a stále na sebe pracujete, to šťastie sa skôr či neskôr objaví.  Tento postup sa snažím aplikovať na všetky sféry života.

Aké umenie sa ti páči? 

Také, ktoré ma niečím na prvý pohľad zaujme. 

Obľúbení návrhári?  

Už dlhšie obdivujem tvorbu britského Christophera Kanea, Husseina Chalayana či ateliéru Comme des Garçons.

Photo – Queen&Lord Digital Studios
modelky –  Marika Čafnochová, Kristína Činčurová 
hair – Jennifer Al Araibi
Design, Make up and styling – Sofia Turekova

Najobľúbenejší model z tvojej a cudzej tvorby?  

Istý vzťah mám k modelu z mojej kolekcie Metamorphosis, ktorý bol inšpirovaný tvorbou architektky Zahy Hadid. K vytvoreniu tohto modelu predchádzalo stretnutie s jedným zo Zahyných priateľov, Alanom, v Londýne. To bol pre mňa silný zážitok, keďže Zaha Hadid bola známa tým, že si držala od bežnýchľudí odstup. Čo sa týka cudzej tvorby, fascinujú ma kreácie z ateliéru Iris van Herpen.

Menuj svoje úspechy.  

Už počas štúdia na Strednej umeleckej škole v Trenčíne som sa začala zapájať do súťaží. Vystavovala som napríklad kolekciu Ornament v Marseille vo Francúzsku i v Slovenskom národnom múzeu v Martine. V lete 2015 som absolvovala mesačné štúdium na prestížnej univerzite Central Saint Martins v Londýne, kde som sa doslova nechala uniesť kreatívnym priestorom univerzity a spoznala iný spôsob nazerania na tvorbu módy. V Londýne som tiež stretla mnoho významných ľudí z módneho priemyslu. Nakoniecsa mi podarilo sa dostať na túto vysnívanú univerzitu v Londýne a tento rok začínam full-time štúdium Fashion and Textiles.

Aké máš plány do budúcna?

V blízkej budúcnosti sa chcem maximálne sústrediť na náročné štúdium, ktoré ma čaká na univerzite Central Saint Martins v Londýne. Táto škola je považovaná za #1 v rámci fashion odboru. Je to veľká výzva a ja sa na ňu nesmierne teším. Dlhodobou vidinou je usilovne pracovať na vlastnej značke s názvom SOF.T a dostať ju do povedomia nielen na domácom trhu, ale dobyť aj ten zahraničný. 

Keď nenavrhuješ... 

Rada cestujem, chodím na výstavy, mám rada pondelkový filmový klub a dobrú kávu.

Kde ťa ľudia môžu nájsť?   

Na mojej stránke www.sofiaturekova.com alebo na Facebooku www.facebook.com/SOFTslovakia/.