Tanečníci rozhýbali bratislavský podchod na počesť legendy

Legendárna tanečná skupina Gumení chlapci oslávila svoje 30. výročie. V roku 1984 sa začali ako prví v celom komunistickom Československu venovať bboyingu, tanečnému štýlu známemu ako breakdance. Schádzali sa a trénovali v podchode Trnavské mýto, ktorý v stredu 22. októbra 2014 znova ožil na druhom pokračovaní akcie Spots, Unique Places To Celebrate Art. Bboys a bgirls sa tu ale zišlo oveľa viac než, keď tu v hlbokej totalite trénovali Gumení chlapci. 


Počet tanečníkov, ktorí prišli s Gumenými sláviť a vzdať im hold, bol veľký. Zišla sa celá slovenská bboy scéna a s nimi aj tanečníci z mnohých ďalších odvetví. Predovšetkým však tanečníci pouličných štýlov, ktorí sú priamo alebo prostredníctvom svojich predchodcov skupinou Gumení chlapci zásadne ovplyvňovaní a inšpirovaní už celé tri dekády. Okrem tanečnej komunity zavítal na „street jam“ tiež dav divákov. Priestor ohraničený pre akciu praskal vo švíkoch.

Tanečníci spolu s divákmi a okoloidúcimi tvorili živé teleso nesúce sa v rytme tanca, hudby a nostalgie. Rozbehnutý bboy jam striedala talkshow. Gumení chlapci spomínali, ako sa tancovalo skôr, a porovnávali dnešný bboying s tým, čo zažívali pred 30 rokmi. Nasledoval sled tanečných vystúpení pripravených špeciálne pre oslavovaných priekopníkov streetdance. Špička slovenského tanca vrátane jej najväčších hviezd sa zišla, aby si pripomenula význam Gumených chlapcov a zatancovala na ich počesť.

Toto výnimočné stretnutie prebehlo v rámci projektu „Spots - unique places to celebrate art“, ktorý spája neobvyklé miesta s umením. Pestrý tanečný program sprevádzala vernisáž dobových fotografií z archívu Gumených chlapcov a premietanie ich starých videí. Celá akcia vyvrcholila slávnostným odhalením pamätnej tabule s nápisom: „1984. Na tomto mieste pôsobila prvá breakdance skupina v komunistickom Ost-blocku. Gumení chlapci....“

Tabuľa je do podchodu trvale inštalovaná a bude navždy pripomínať, čoho bol podchod v 80. rokoch svedkom. Zároveň bude spomienkou na veľkolepú oslavu, ktorá tu pred pár dňami prebehla. Tá zostane v pamäti tanečníkov i divákov ešte veľmi dlho.

Foto: Filip Frame Bucher a Róbert Fašung