Tonbogirl - Biela košeľa a spol.

Foto: Marika Majorová - Inka, dizajnérka, na móle rodinnej chaty v Senci

Foto: Marika Majorová - Inka, dizajnérka, na móle rodinnej chaty v Senci

Kto by nepoznal Tonbogirl? Skvelá bloggerka, ktorá prináša príbeh, ľudský aspekt a krásne fotky. Napríklad, pamätáte si sériu „1 košeľa, 13 žien“? Nuž, má pokračovanie. Tak sme sa Mariky Majorovej opýtali, v čom je košeľa iná a o čom sníva.


V čom je jedinečnosť bielej košele?

Je ako nepopísaný papier, ktorý chytíte a urobíte s ním, čo chcete. Je na vás, aký príbeh na ňom bude. Či si bielu košeľu oblečiete na dovolenku pri mori k džínsovým šortkám a zaviažete na uzol, nahladko zapravíte do veľkej čiernej sukne a vyberiete sa na ples, alebo sa v nej ráno vykotúľate z postele s bosými nohami a strapatými vlasmi.

Prvá séria znamenala transformáciu košele podľa predstáv každej ženy. Ako vystupovala v druhej sérii?

V druhej sérii ma viac zaujímala žena a jej reálny vzťah k bielej košeli. Teda nie iba to, na koľko spôsobov sa dá košeľa unikátne nosiť (podľa toho, kto si ju oblečie), ale aj prečo ju tie ženy nosia a akým spôsobom patrí do ich životov. Bolo to zasa raz zaujímavé a obohacujúce, za čo tým ženám ďakujem.

Prečo tá zmena? Už to neboli zásahy do podoby košele, ale skôr jej prijatie do šatníka.

Asi prirodzený vývoj uhla pohľadu na ten istý objekt. Nebaví ma dvakrát robiť to isté, samo si to pýtalo nejaký posun.

Aké ženy si tentoraz oslovila a prečo?

Boli to ženy, ktoré majú svoj silný príbeh, a ja som bola zvedavá, aké miesto v ňom má košeľa. Zsaa raz som vedome oslovovala veľmi rôznorodé ženy - asi jediné, čo ich spája, je, že každá má vo svojom živote nejakým spôsobom vzťah k dizajnu a ku kráse.

Foto: Marika Majorová - Olo, art directorka Fashion LIVE! a Czech Fashion Council

Foto: Marika Majorová - Olo, art directorka Fashion LIVE! a Czech Fashion Council

Ty a biela košeľa. Aká je v tvojom osobnom chápaní?

Ja mám rada jej tvárnosť, takže podľa nálady. Ale najčastejšie si ju obliekam, keď túžim po ľahkosti, pocite usporiadanosti a čistoty, ktorý mi dáva.

Fotky si predstavila v Europapieri na prvom raňajkovom dizajn menu. A to veľmi zaujímavo – inštalované na vešiakoch. Prečo práve takto?

Vyplynulo to z okolností. Namiesto košieľ boli na vešiakoch ich fotky. Tento nápad Maje Danišovej z Europapieru sa mi páči a asi ho pri tejto sérii budem ďalej používať. Ďakujem J

Snívaš už aj o ďalšom návrate k bielej košeli?

Áno, a už naberá aj konkrétnu formu, ktorá je zasa raz posunom, dúfam. Hľadám spôsob, ako v bielej košeli nafotiť širšie množstvo rôznorodých ľudí, svojím spôsobom ide o nejakú demokratizáciu košele, aj tohto fotopríbehu.

Fotíš, píšeš, režíruješ, stretávaš zaujímavých ľudí... Znie to ako dream job alebo dream life. Predstavovala si si svoj život takto?

Ja som si ho predstavovala, že budem cestovať, fotiť, písať. Čiže nie som ďaleko J

Ale vyzerá to náročne. Stíhaš popri tom aj niečo iné?

Snažím sa, ale občas to je fakt vyčerpávajúce. Ale tento rok sa popritom stihneme s priateľom zobrať, už sa tešíme na žúr a svadobnú cestu, ktorú si chceme naozaj užiť.

Máš nejaký nesplnený sen? Pracovný alebo osobný?

Je ich veľa a neustále sa mi objavujú nové v hlave. Snívam o tom, že v nich budem mať jeden deň poriadok.

Čím nás potešíš v blízkej dobe?

Aktuálne intenzívne pracujem na prenesení obsahu a aktivít blogu z virtuálneho do reálneho života, konkrétne do formy pop up studia, galérie a concept store-u s názvom KAPSULA. KAPSULA bude sídliť v recyklovanom lodnom kontajneri a bude súčasťou malého námestíčka z viacerých takýchto kontíkov na Šafárikovom námestí. Týmto vás srdečne pozývam na návštevu.

Foto: Marika Majorová - Naďa a Juliana, DJ duo slu:t, v galerii Photoport

Foto: Marika Majorová - Naďa a Juliana, DJ duo slu:t, v galerii Photoport


Druhá séria „1 košeľa, 13 žien“ bola predstavená na májovom Raňajkovom dizajn menu.