TOSCA spojila veľkých aj malých. Každý na ňu spomína inak

V sobotu sa v bratislavskom MMC oslavovalo. Sviatok mali fanúšikovia kvalitnej klubovej elektroniky. Do Bratislavy po troch rokoch zavítalo legendárne rakúske duo Tosca, ktorého tvorba pre mnohých zosobňuje to najlepšie, čo na medzinárodnej scéne vzniklo v rámci hudobného žánru downtempo.


25. marec sa zapíše ako deň, kedy pod strechou bratislavského klubu MMC so zatvorenými očami doslova preciťovali nielen novú nahrávku Going Going Going takmer všetky vekové kategórie. Viedenský tandem Richard Dorfmeister a Rupert Huber účinkujúci pod menom TOSCA vydali rovnomenný album začiatkom februára na berlínskej značke !K7 a odvtedy zbierajú pozitívne ohlasy a recenzie zo všetkých strán. Dlhoroční priatelia a muzikanti sa po dvadsiatich rokoch vrátili k svojim ‘downtempo a dub’ koreňom, dvom žánrom, ktoré najlepšie definujú ústrednú líniu ich novej nahrávky. Škatuľkovať tvorbu Tosca by však nebolo správne a najnovšia štúdiovka nám to svojou komplexnosťou ani neumožňuje. Počuť na nej prvky ambientu, funku, synth-popu, odkazy na jamajského reggae/dub novátora Lee Scratch Perryho, či filmovú hudbu skladateľa Ennia Morriconeho.

UŽITE SI ATMOSFÉRU SOBOTŇAJŠIEHO KONCERTU NA FOTKÁCH VALENTÍNY NÍDELOVEJ

Spolu so silným duom vystúpil aj uznávaný domáci producent Jimmy Pé. Jimmy si prizval viacerých hostí a nakoniec pokrstil nové EP Masika. 
Po úspešnom double-EP Fake Fantasy táto krátka, len šesťskladbová novinka sľubuje o niečo prístupnejšie a pozitívnejšie ladené produkcie. Novou tvorbou chce Jimmy Pé nadviazať na úspechy a nečakanú priazeň od svetoznámych mien elektronickej scény ako Flying Lotus či Gaslamp Killer. 
Počas vystúpenia ho sprevádzali Tante Elze, huslista Ján Kružliak a speváčka Ashley Abrman, ktorá účinkuje na oboch posledných releasoch. O projekciu sa postarali ľudia z Akasha Visualstation.

To, že to bola v sobotu významná návšteva, potvrdzuje aj najnovšie ocenenie pána Dorfmeistera pre prínos do kultúry. Pozrite si reportáž z udeľovania cien mesta Viedeň pre Richarda Dorfmeistera z Toscy: https://www.facebook.com/ORFkultur/videos/10155107863610908/