Transform Today - Počúvni volanie a zmeň svoj život

woodkid.png

Pod novým brand étosom Transform Today Absolut štartuje spoluprácu so štyrmi špičkovými
umelcami, ktorí ignorujú osud a prekračujú hranice, transformujúc tak seba aj svoje umelecké
disciplíny.


Woodkid

Absolut odštartovala tvorivú spoluprácu s Francúzom Yoannom Lemoinom, známym tiež pod
menom Woodkid. Spolupráca s Woodkidom vyzdvihne umelcov, ktorí dokážu ignorovať osud,
prekračujú hranice a pretvárajú tak seba i svoje umelecké disciplíny. Režisér klipov hviezd, hudobník, ilustrátor, multiumelec – to je Woodkid.

Čo znamená heslo „Transform Today” vo Vašom živote, kariére?
Znamená pre mňa posúvanie hraníc toho, čo dokážete, neustále stimuly pre vašu zvedavosť.

Ste multitalent, známy vo video priemysle, vďaka Vašim hudobným videám, a teraz je tu aj Váš prvý album. Vzťah k hudbe je teda očividne veľmi silný. Čo Vás k nej priviedlo?
Zrejme som bol trochu frustrovaný z toho, že som nemal kontrolu nad hudbou vo svojich filmoch. Chcel som viac skúmať toto prepojenie.

Čo vás inšpiruje k tvorbe hudby a čím sa podľa váš líši váš prístup od iných súčasných hudobníkov?
Myslím, že sa vo veľkej miere nechávam inšpirovať obrázkami, a že si neviem predstaviť zvuk bez obrazu a vizuál bez hudby. Vždy sa medzi týmito dvoma pokúšam vytvoriť dialóg. Svoj hudobný projekt vnímam viac ako experimentovanie s týmto prepojením, než ako čistú hudbu.

Na akom najdôležitejšom projekte ste pracovali?
Určite to bol projekt Woodkid vo všeobecnosti. Nikdy by som si nebol pomyslel, že budem schopný režírovať projekt takého rozsahu - od hudby k hudobným videám, tour projekciám a scénografii.


Aaron Koblin

Aaron Koblin je inovátorom porušujúcim pravidlá, jednou nohou neustále stojaci v umení, druhou však v oblasti technológií. Známy je vďaka svojej digitálnej tvorbe, pri ktorej obrovské množstvo dát a ľudí navzájom splieta do ohromujúcich vizualizácií, ktoré už bolo možné vidieť napríklad v Múzeu moderného umenia (MoMA) v New Yorku, v Centre Georgea Pompidoua a vo Victoria & Albert Museum. Hranice umelecko-technologickej tvorby Koblin posúva aj ako kreatívny riaditeľ Google Data Arts Team.

Kedy, kde alebo od koho ste získali inšpiráciu pre to, čo robíte? Čo vás odlišuje od ostatných digitálnych umelcov?
Priama inšpirácia prišla od chlapíkov ako Golan Levin, Casey Reas a Ben Fry – ľudí, ktorí trávia ohromné množstvo času vytváraním rôznyh nástrojov, posilňovaním ostatných, tvorením nádherných vecí. Processing ako prostriedok vyjadrenia som začal používať pred desiatimi rokmi ako študent Caseyho Reasa – dostať sa k programovaniu pre mňa bolo silnou únikovou drogou. V skutočnosti však netuším, čo je digitálny umelec. Myslím, že existujú iba umelci, a niektorí z nich jednoducho niekedy využívajú digitálne technológie. Zvyčajne sa až tak veľmi nezaujímam o konkrétne nástroje, nespadám do presne definovanej umeleckej kategórie. Len ma teší vytváranie vecí - konkrétne vecí, ktoré inšpirujú k otázkam a podnecujú zvedavosť.

Aký je podľa vás vzťah digitálnych technológií a umenia?
Technológia vždy do veľkej miery do umenia patrila. Je to o manifestácii myšlienky do diela. Myslím, že digitálne technológie sú obzvlášť skvelé médium pre vyjadrenie, pretože sú neuveriteľne tvárne a precízne. Kombinácia senzorov, dátovej pamäte a logických systémov znamená, že môžeme nielen premietať myšlienky, ale tiež vytvárať systémy, ktoré môžu premietať nás a stelesniť tak mnoho permutácií našich nápadov. V istom zmysle máme možnosť vytvárať miniatúrne svety.

Čo znamená „Transform Today” vo vašom živote / kariére?
Znie to ako klišé, ale „byť tu teraz” je pre mňa významnou mantrou. Je ľahké zotrvať v skúsenostiach z minulosti (dobrých aj zlých), ale takisto je jednoduché uviaznuť v snoch o budúcnosti, ktoré sa nemusia nikdy naplniť. Plánovať budúcnosť v kombinácii s nadobudnutými skúsenosťami a so zdravým zameraním na to, ako si vychutnať a pretransformovať prítomnosť, je tá správna rovnováha. Nesmierne rád robím svieže veci a udržiavam si zdravú zvedavosť. Neustále mi je pripomínané, že nikdy neporozumiem všetkému – čo znamená, že existuje celý vesmír zaujímavých vecí, o ktorých sa môžeme učiť a s ktorými môžeme experimentovať.


Yiqing Yin

Transformatívna, provokatívna, odvážna – to sú prívlastky, ktoré najčastejšie dostáva tvorba mladej francúzskej návrhárky haute coutoure Yiqing Yin. Transform Today prostredníctvom nej odkazuje: Zajtrajšok je tým, čím si ho urobíte! Yiqing Yin tvorí a experimentuje vždy priamo na figuríne, inšpirovaná aktuálnym momentom.

Ako si predstavujete typ ženy, ktorá nosí vaše návrhy?
Je to komplexná a slobodomyseľná žena, amazonka moderných čias. Silná žena, ktorá sa nebojí vyjadriť svoju jedinečnosť prostredníctvom elegancie, zmyselnosti a kreativity.

Čo znamená „Transform Today” vo vašom živote / kariére?
Pretransformovať všetky nadchádzajúce výzvy do odrazových mostíkov alebo zdrojov inšpirácie, a to s cieľom definovať ich prostredníctvom svoj spôsob života, hodnoty, sny.

A čo pre vás znamená transformácia v každodennom živote?
Otváranie dverí. Je to rúcanie všetkých stanovených hraníc medzi spôsobmi umeleckého vyjadrenia, technickými, geografickými, inštitucionálnymi či morálnymi konvenciami. Cieľom tejto transformácie je pre mňa prísť s novým ideálom krásy, takým, ktorý je úzko prepojený s mojou generáciou.


Rafael Grampá

Brazílsky spisovateľ a tvorca grafických románov Rafael Grampá svet ohromuje úžasnými perokresbami, výraznými farbami či fantastickými detailmi a jeho tvorba ovplyvnená Tarantinom aj Peckinpahom nesie charakteristický rock & rollový feeling. Od redizajnu komiksového Daredevila až po pohľad na súčasného Batmana, jeho netradičný štýl práce s atramentom zaujal aj značku Absolut.

Ako vnímate svoj vplyv na „generáciu milénia“, o ktorej je aj Transform Today?
Do svojej práce vkladám lásku – tým spôsobom ju chcem zdieľať s inými. Mojím oddaním sa umeniu je láska, ktorú do neho vkladám, veriac, že tak môžem mnohými spôsobmi inšpirovať ostatných. Chcem, aby moja práca inšpirovala ľudí k tomu, aby zabudli na strach – ten je pre mňa protipólom lásky – a stáli si za svojimi predstavami, zostávali vo svojom vlastnom príbehu. Láska je obeť, nie pohodlie.

Čo znamená „Transform Today” vo vašom živote / kariére?
V určitom bode svojho života som si uvedomil, že pracujem v prospech sna niekoho iného a rozhodol som sa skončiť s prácou animation directora, aby som všetku svoju lásku, energiu a peniaze vložil do vytvorenia a svojpomocného vydania svojho prvého grafického románu. Potom sa to všetko začalo diať. Tak som sa naučil, že odvaha a disciplína sú najdôležitejšími predpokladmi pre to, aby ste sa stali umelcom. Môžete vedieť, čo ako urobiť, ale bude to existovať len vtedy, ak do toho vložíte odvahu a disciplínu. Musel som zmeniť svoj vzťah a prístup k svojmu umeniu, ktoré sa tak stalo mojím hlasom, nie len zárobkovou činnosťou.

Keď ste sa rozhodli pre prácu s Absolut, poznali ste jej dlhý príbeh súvisiaci s umením? Ako to ovplyvnilo kolaboratívny proces práce so značkou?
Áno, poznal som ho. A mal vplyv len v pozitívnom zmysle, pretože som poznal rešpekt Absolut k umelcovej disciplíne. Uspokojuje ma, keď dostanem priestor odprezentovať, čo sa vlastne snažím svojou prácou dokázať. Žáner niektorých mojich prác to možno na prvý pohľad nesignalizuje, ale v prvom rade chcem, aby ľudia vnímali lásku, chcem ich inšpirovať, aby ju tiež vkladali do svojej práce a do svojich životov. Ak robíte veci s láskou, dáte si záležať na všetkých krokoch a detailoch a tým o tej láske hovoríte a zdieľate ju s inými. Umenie je vášeň a láska.

 

Celé rozhovory nájdete v Inspire magazine 4/2013.