V ľadovom kráľovstve s Cestovateľským kinom

Vzrušujúce mrazivé dobrodružstvo za polárnym kruhom chystá Cestovateľské kino v utorok 13. októbra v KC Dunaj. Návštevníci sa vyberu do Artickej tundry na psích záprahoch s Petrom Hollým, ktorý sa ako jediný Slovák v histórii zúčastnil najznámejšej adrenalínovej expedície na svete. Hollý večer priblíži atmosféru a zážitky z náročných dní prostredníctvom osobných skúseností zvečnených na fotografiách a tiež aj krátkym filmom Severskou divočinou.


“Každý rok švédska spoločnosť Fjällräven organizuje pre obyčajných smrtelníkov dobrodružstvo v podobe psích záprahov naprieč Arktickou tundrou. Expedícia trvá sedem dní vrátane logistiky, teoretickej prípravy a samotnej cesty na psích záprahoch naprieč tundrou o dĺžke asi 300 kilometrov,” približuje svoje dobrodružstvo cestovateľ a fotograf Peter Hollý. Expedícia začínaôla v Nórsku a končila vo švédskom Laponsku.

“Na severe bývajú zimy “tuhé”, preto sa samotná akcia uskutočňuje každoročne až v apríli, kedy sú tam podmienky o čosi znesiteľnejšie. Arktická tundra sama o sebe ponúka krásne výhľady na planiny, okolité hory a ku koncu akcie sme už míňali aj obydlia. Tie boli opustené, slúžia len v letných mesiacoch ako príbytok pre pastierov sobov,” opisuje podmienky Peter Hollý, ktorý počas svojich ciest nepohrdne ani domácou kuchyňou.“V –30 stupňoch je problém udržať niečo čerstvé a poživateľné, preto sme fungovali na nórskej armádnej dehydrovanej strave. Tretí deň expedície sa k nám však pripojili domáci z blízkeho okolia a ponúkli nám chuťovku v podobe sobých steakov pripravených vonku na ohnisku v snehu.” A aké sú základné pravidlá, ktorými sa expedícia riadila v tundre, aby prežila bez ujmy na zdraví? “Základ je nepodcenovať za žiadných okolností tekutiny, či už tie, ktoré ste museli prijať, alebo dať zo seba von. Ďalšia kapitola bola zvoliť si správne oblečenie, správne vrstvy, aby nám nebola zima, ale aby sme sa zase nepotili, nakoľko pot je najväčším nepriateľom v takýchto podmienkach,” odpovedá Hollý.

Peter Hollý

je rodák z Dubnice nad Váhom, ktorý sa v pracovnom živote živí ako lektor a vzdeláva ľudí v oblasti bezepčnosti a ochrane zdravia pri práci. Zároveň je to však zvedavý cestovateľ, dobrodruh a fotograf, ktorý má rád výzvy. Najlepšie sa cíti na kopcoch a v horách, nepohŕdne domácou kuchyňou kdekoľvek na svete. Na cestách ho fascinujú výhľady, ktoré sa snaží zachytiť, a aspoň cez fotku priblížiť ostatným, že najlepšie čo môžme robiť, je cestovať a spoznávať.

 

13. 10. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: www.fb.com/events/955066224553191