Čo vidíš pri pohľade do zrkadla v tanečnej sále?

Možno ste si všimli v najnovšom čísle Inspire dvojstránku s čiernobielou fotografiou tanečníčok. Na prelome jesene a zimy sme spolu s fotografom Matejom Hakárom strávili deň v Riverpark Dance School. 


Keď sme uvažovali nad obsahom zimného čísla na tému Zrkadlenie, bolo mi viac ako jasné, že zrkadlá tanečných sál musia byť súčasťou magazínu. Do tých zrkadiel sa totiž pretavuje toľko emócií, pocitov a rôznych pohybov tiel, aké mnoho iných zrkadiel nevstrebe. No a keď sme sa pustili do výberu tanečnej školy, voľba to nebola príliš ťažká. V tanečných sálach Riverpark Dance School sa denne odzrkadlí množstvo tanečných štýlov, cvičení a kurzov. Najlepšie na tom však je, že dvere majú otvorené pre tých, ktorí ešte potrebujú súhlas rodičov, ale aj pre dôchodcov. Pre tých, ktorí sú úplné tanečné drevá, ale aj pre profesionálov. Preto sa nám škola páči.  

Ja som sa pýtala, Matej fotografoval. 6 tanečníkov. 6 tanečných štýlov, z ktorých každý je iný. 3 jednoduché otázky: 

Čo pre teba znamená tanec?
Kto môže tancovať tvoj štýl tanca?
Čo vidíš pri pohľade do zrkadla?
                                        a uvoľnené odpovede na ne. 


 

Hellena - Port De Bras

   

 

 

- To, čo robím, nie je tanec. My vlastne len cvičíme, ale vytvárame ilúziu tanca. Hudba, na ktorú cvičíme a pobyhy, ktoré sú prirodzené pre telo, spôsobujú, že sa cítite po cvičení veľmi uvoľnene, oddýchnuto, zrelaxovane.  

Napriek tomu, že Port De Bras vymyslel chlap, je to veľmi ženské. 
Veľa ľudí skĺzne do toho, že obetujú svoj život pohybu/športu alebo jednoducho niečomu prepadnú. Ale tým pádom obetujú svoj život tomu "niečomu". Podľa mňa by to malo byť práve naopak. Ty sám by si si mal svoj život spríjemniť a priniesť radosť do života - možno práve vďaka tomu pohybu. Urobiť niečo užitočné, čo potom použiješ aj v živote. Port De Bras ti má slúžiť pre tvoj život, nemáš ty slúžiť tomu. 

  • čo toto cvičenie vystihuje? Podľa Helleny je to veta: Spoj sa s telom a začni vnímať pohyb. Práve vďaka pomalému pohybu sa ľudia učia vnímať svoje telo a cítiť ho.

Marína - Pole dance art


Marína vidí pri pohľade do zrkadla seba, ale šťastnú. "A musím sa páčiť. Musím dať také pohyby, ktoré mi sedia, vďaka ktorým sa páčim sama sebe," dodáva.
Patrí k tým šťastlivcom, pre ktorých je hobby aj ich práca. Robí to, čo ju baví a tým pádom je to pre Marínu štýl života. Pole dance je určený pre všetkých, ktorí sa tomu chcú venovať. Nie je to limitované vekom ani pohlavím, každý môže prísť a vyskúšať. Keď mu to sadne a bude chcieť, tak sa môže ďalej vzdelávať a makať na sebe.

Denisa Mzungu Mrvová - Afro Fusion

"Fúzia je mix afrických tancov, ktorým sa venujem. Ide o moderný tanec, nie je to nič tradičné africké," vysvetľuje Denisa, pretože si ľudia vraj často mýlia Afro Fusion s nejakými tancami domorodcov. Keď sa jej pýtam, čo cíti pri pohľade do zrkadla, odpovedá, že to závisí od toho, čo aktuálne robia. Ale väčšinou to je šťastie. "Tá hudba je veľmi rytmická a pozitívna a vidím ľudí, ktorí sa bavia a ja sa potom bavím tiež."

Tanec je pre Denisu vyjadrenie všetkého, je to životný štýl. A Afro Fusion je tanec určený pre tých, ktorým sa tá hudba páči. "Lebo ak sa páči, tak ti to proste ide. A ak ti nejde na chuť, tak ti to asi nepôjde."

Addy - waacking

Keď sa Addy pozrie do zrkadla, vidí v nich svojich študentov, ktorí sú pre neho najväčšia inšpirácia. 

Waacking znamená absolútne vypnutie. Tancovať ho môžu úplne všetci. Ale povedať, že je to elegantný tanečný stýl, sa už teraz nedá. Kedysi to tak bolo, ale časy sa menia a aj tanec ide s dobou. :)
 

Aron MITU - dancehall

Predstaviteľka dancehallu sa pri pohľade do zrkadla veľmi na seba nepozerá. "Viac ma zaujíma, či sa ľudia cítia dobre, či im to ide a ako im môžem pomôcť. Takže sa pozerám do zrkadla, ale nevidím tam seba."

Aron si myslí, že by bolo klišé, keby povie, že tanec pre ňu znamená všetko. Ale v podstate je to pravda, lebo už ho berie ako normálnu vec, ktorú si veľmi váži. "Som šťastná, že môžem takto tancovať. Hlavne makám na tom, aby to bolo stále lepšie." 
A dá sa to ešte, stále sa zlepšovať, po toľkých rokoch? - pýtame sa. 

"Každý deň! To závisí od jednotlivca a od toho, prečo tancuje. Ak tancuješ preto, aby ťa nejako obdovovali a vnímali, tak je to zrejme len krátkodobá záležitosť, ale keď už robíš tanec preto, lebo ho sám miluješ a tým pádom tú lásku aj sám dostávaš," bez zaváhania odpovedá Aron. A pre koho je dancehall určený? Vraj pre každého. Môžu to tancovať všetci a to je na tom najlepšie.

Monika - Vogue 

Monika vidí pri pohľade do zrkadla ruky. "Môj tanec je založený na rukách, takže vidím len ruky a tzv. attitude, vyžarovanie, postoj, emóciu. Vidím alter ego. Ja nevidím normálnych ľudí, vidím to, čo mi chcú ukázať."

  • Vogue pre nu znamená nielen vypnutie, ale prenesenie sa do inej dimenzie, do iného sveta. Do sveta, kde môžete byť čímkoľvek, akokoľvek, kedykoľvek. "Teraz si poviem, že sa chcem takto cítim a tak sa budem cítiť. Je to taká alternatívna realita," vysvetľuje Monika.

    Je to špecifickejší štýl, tanečníci ho tažko chápu, lebo vznikol z toho, že to nebol tanec. Vogue ako tanec je z 90% netanec. Čiže je určený pre všetkých - veľkých, malých, tučných. Každý sa tam nájde. Je to úplne jedno, lebo nemusia tancovať. Je to tanec aj pre flexibilných, lebo si nájdu svoju kategóriu. Je to tanec pre tých, ktorí majú krásnu tvár či telo. Dokonca aj pre tých, ktorí nemajú nič krásne, ale presvedčia nás o tom, že sú celí krásni. "Nie je to len klišé, ale je to extrémne vyjadrenie - pre hocikoho. A nemusí pri tom tancovať," usmieva sa.

Nezáleží na tom, odkiaľ pochádzate, čo robíte, koľko máte rokov, koľko vážite a aký ste šikovní. Tanec je pre všetkých. Pri tanci sa neodrážate v zrkadlách tanečnej sály len vy, ale v tanci sa odzrkadľuje aj vaša osobnosť. 

V Riverpark Dance School si môžete vyskúšať klasický a moderný tanec, jazz, hip-hop, R´n´B, dancehall, kubánsku salsu, latinskoamerické a štandardné tance a veľa ďalších štýlov. Koho tanec nebaví, môže si zacvičiť jogu, body forming či pilates. A koho ani cvičenie nebaví, môže zájsť do tanečného baru na kávu, v knižnici si prečítať niečo o tanci a pozerať pritom na Dunaj. 

Viac informácií: www.riverparkdanceschool.sk

Autor fotografií: Matej Hakár, 
matejhakar.com