Waves už o pár dní v Bratislave!

128 mien. Presne toľko bude hudobných zážitkov. 13 klubov. Presne toľko sa za kvalitnou hudbou nachodíš. 4 dni. Presne toľko potrvá iná Bratislava, ktorú normálne neuvidíš. Zapíš si do diára dátum 1.- 4. október. Práve vtedy sa už tretíkrát predstavia budúce aj súčasné hviezdy európskej a slovenskej hudobnej scény.


Účinkujúci multiklubového festivalu vytvárajú ekletickú mozaiku žánrov a krajín z celej Európy. Pri všetkých zahraničných hosťoch ide navyše o ich slovenské premiéry. Z Izraela pricestujú napríklad multiinštrumentalista Dani Dorchin a jeho blues-grungoví krajania LFNT. Z Fínska sú to zase LCMDF so svojím príjemne chaotickým elektro-pop-rapom, ktorý ocenil už aj britský The Guardian. Špeciálny fokus na pobaltské krajiny umocnia speváčky Ingrid Lukas, Alise Joste a Mari Kalkun, súčasnú maďarskú scénu zastúpi “dylanovský” pesničkár Zanzinger.

Veľký priestor pochopiteľne dostane aj slovenská hudba. “Nie je to pre nás len povinná jazda v duchu rádiových kvót. Domácu prehliadku umelcov v rámci Waves Bratislava chápeme aj ako výročné zrkadlo vývoja lokálnej scény, takže popri etablovaných domácich menách sa v programe objavujú aj potenciálne nové nádeje,” konštatuje riaditeľ festivalu Tibor Holoda.

Na čo sa môžeš tešiť z domácej produkcie?

Nie je to tak úplne pravda, že na Slovensku sa nič nerobí, nič neprodukuje a Slovensko je zaspaté. Exportná elektronika v podaní FVLCRVM, Stratasoul a Jimmyho Pé, raperi Supa, Zverina, Vec & Škrupo, post-punková indie gitarovka Swan Bride, skúsení debutanti Saténové ruky a tiež menej známe ale ambiciózne projekty Buy Her Sugar a Kinsfolk, tí všetci ťa presvedčia o tom, že to tu za niečo stojí. Novú podobu koncertného programu predvedie Katarzia a príde aj na experimentálnejšiu elektroniku v podaní Triple Sun, Niny Pixel, Nisiru a ďalších.

Waves rastie!

Tlačiť sa nebudeš. Tento rok k tradičným klubom v okolí SNP v Bratislave pribudli experimentálna Fuga, bistro Lokal UNAS aj galéria Kunsthalle LAB, ktorá zastreší tzv. pop-up pódium Waves Bratislava. Novinkou je návrat k Starej tržnici, do ktorej bude počas festivalu vstup na koncerty zdarma s možnosťou dobrovoľného príspevku pre humanitárnu organizáciu Magna Deti v núdzi. MAGNA mobilný tím zdravotníkov a sociálnych pracovníkov zabezpečuje deťom a ich rodinám na úteku nutnú zdravotnú pomoc a distribuuje potrebné hygienické balíčky na maďarsko/srbských hraniciach. “Radi by sme sa takouto skromnou formou pripojili k inciatíve Výzva k ľudskosti a vyjadrili našu podporu ľuďom na úteku pred vojnou, násilím a hladom. Ich osudy nám nie sú ľahostajné,” vysvetľuje svoj krok tím Waves Bratislava.

Ak si bol doteraz na niečo zvyknutý, tak vedz, že nudiť sa zaručene tiež nebudeš. Novinkou tohto ročníka sú špeciálne programové sekcie. Okrem hudby z pobaltských krajín v rámci Focus on EE, LV, LT ide hlavne o koncerty, diskusie a networking týkajúci sa visegrádskeho bloku V4MUSIC a tiež platformy CEECRET. Jej cieľom je prezentácia hudobnej scény zo strednej a východnej Európy. 

Kompletný a konečný zoznam účinkujúcich nájdeš na www.wavescentraleurope.com, playlisty si môžeš napočúvať na Spotify, Youtube alebo Deezer profile.

Web: http://www.wavescentraleurope.com/category/wavesbratislava/?lang=sk