Z materskej si odskočiť na PortDeBras či pózovať pre Pluto-kalendár

Vladja .jpg

Pred štyrmi rokmi sme na stránkach Inspire magazínu pár riadkami predstavili novinku PortDeBras. Dnes sa na túto zaujímavú formu cvičenia namotali stovky ľudí na Slovensku. Univerzitná pedagogička a jedna z prvých PortDeBras tréneriek, Vlaďa Jurišová vysvetľuje, prečo. Zároveň prezradí, ako si nedávno stihla (počas materskej „dovolenky“) odskočiť na fotenie zaujímavého Pluto-kalendára 2015.


Čo alebo kto ťa momentálne najviac zamestnáva?

Momentálne ma najviac zamestnáva môj takmer už polročný syn Emil, :)

Popri jeho výchove a práci máš čas na relax, kultúru, umenie či cestovanie?

Vôbec nie je jednoduché skĺbiť starostlivosť o malé dieťa a prácu, ale nejakým spôsobom sa mi to zatiaľ darí, i keď nepracujem naplno (len na zopár projektoch, ktoré som si nechala). Život bez práce si neviem predstaviť a aj keď často idem na doraz svojich síl, na konci dňa mám dobrý pocit. Okrem toho som sa pred časom opäť vrátila po pármesačnej pauze k cvičeniu PortDeBras. Znovu-začiatky neboli ľahké, ale už sa v športe pomaly vraciam do normálu. V rámci možností sa snažím aj kultúrne žiť, no ak mám pravdu povedať, v divadle (ktoré mám veľmi rada) som od Emilovho narodenia nebola.

PortDeBras cvičenie si niektorí ľudia v Bratislave či Trnave spájajú práve s tebou. Ako by si ho opísala?

Zjednodušene ide o „tanec pre všetkých“. Jeho devízou je práve to, že ho zvládnu aj ľudia bez predchádzajúcich tanečných skúseností. Je to spojenie mnohých techník a cvičení ako baletu, moderného tanca; sú v ňom integrované prvky pilates, jogy či posturálne techniky. Ide o tanečno-kondičný tréning, ktorý spája posilňovanie a strečing v plynulom a ladnom pohybe za sprievodu príjemnej chilloutovej hudby.

V čom je viac trendy, či iný, odlišný (telu a duchu pomáhajúci) v porovnaní s pilates, power-jogou, zumbou, tai-robikom a inými pohybovými haluzami, ktorým sa v posledných rokoch venujú nielen ženy?

PortDeBras je odlišné v tom, že počas hodiny inštruktor/ka nerozpráva, cvičenci len nasledujú jeho/jej pohyby. Za hodinu sa tak naučia tri sekvencie, ktoré tvoria choreografiu ako celok a v jej závere si ju „zatancujú“ alebo zacvičia na nejakú peknú finálnu hudbu. Nie sú teda rušení nejakým okrikovaním (ako na iných hodinách) a zároveň si z hodiny odnášajú skutočne krásny tanečný zážitok – i napriek tomu, že nikdy v živote netancovali.

Koľko trénerov či tréneriek PortDeBras funguje v Európe?

Presné číslo v rámci Európy veru neviem. Skôr môžem spomenúť krajiny, v ktorých je PortDeBras rozšírené. Nakoľko jeden z tvorcov PortDeBras, Vladimir Snezhik, pochádza z Ruska, tak PDB má silnú základňu a je veľmi rozšírené práve tam. V rámci Európy sú to potom krajiny ako Česko, Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Rakúsko či Taliansko. U nás v SR poznám osobne zopár šikovných ľudí, ktorí sa mu venujú (nielen v Bratislave).

Máš stály priestor (štúdio, telocvičňu), kde ťa môžeme vidieť a spolu s tebou si zacvičiť, resp. zatancovať?

Áno, mometálne cvičím v sieti fitness-centier Golem, konktrétne v Golem Clube Central v Bratislave každý piatok o 17. h. Cvičila by som aj každý deň, ale zatiaľ mi to časovo nevychádza.

Akú zaujímavú spätnú väzbu si v poslednom čase dostala na svoju prácu (nielen v rámci cvičenia)?

Dnes som dostala spätnú väzbu od mojich študentov v škole – že sa tešia, že aj tento rok som pre nich spolu s kolegami zorganizovala podujatie (v rámci Týždňa vedy a techniky), kde si mali možnosť vypočuť odborníkov z praxe – z oblasti marketingu či médií. Vidieť ich zápal a iskry v očiach počas prednášok. A to, že odchádzajú inšpirovaní, je pre mňa najlepšia spätná väzba.

Oslovil ťa niekto na prípravu nejakej baletno-tanečno-silovej choregrafie v rámci gala-večera alebo nejakej výročnej párty?

Nie, popravde: nie je to veľmi určené na takýto druh akcií.

Pred pár týždňami si sa aj ty ocitla v dvanástke výnimočných žien, ktoré nafotili z iniciatívy OZ P(l)uto jedinečný Pluto-kalendár na rok 2015. Prečo?

Súčasťou Pluto-kalendára sú aj ženy, ktoré prekonali ťažkú chororbu. Ja osobne mám za sebou akútnu promyelocytovú leukémiu. Našťastie som už niekoľko rokov v remisii.

V Pluto-kalendári sa okrem fotografií objavia aj slovné príbehy žien, ktoré žijú alebo žili svoj život s určitým postihnutím, ťažkým ochorením. Ako môže takýto produkt zafungovať na nás ostatných?

Tým, že sa v kalendári objavia práve tieto ženy, poukazuje aj na to, že život s chorobou, hendikepom, či po chorobe, môže byť super. Ba dokonca lepší ako predtým! Netreba sa vzdať bez boja a ponoriť sa len do sebaľútosti, rezignácie...

Pomohlo ti PortDeBras prekonať tvoje ochorenie, poskytlo motiváciu fungovať ďalej?

Ani nie tak prekonať, ako skôr motivovať a postaviť na nohy. Pomohlo mi vrátiť sa späť k tomu, čo som mala rada pred chorobou. Predtým som cvičila, no choroba a veci s ňou spojené mi to, žiaľ, nedovolili. Po takej dlhej dobe (liečba trvala tri roky) človek už ani nevie, čo to znamená normálne žiť – bez únavy, pracovať, športovať, či mať radosť z vecí, ktoré vás bavia. Ja som v tomto „pochmúrnom“ čase našla PortDeBras, ktoré ma vrátilo späť do sveta fitness. Aj preto je to moja srdcovka a má pre mňa špeciálny význam.

Na fotení v bratislavskom Kontakte sa objavil aj tvoj syn. Ako sa ti pôsobilo v role fotomodelky (spolu s ním)?

Fotenie s Emilom bolo super! Za tých pár mesiacov, odkedy sa narodil, som si už zvykla na to, že ho všade ťahám, nosím so sebou. Je to súčasť mňa a môjho života. Tak aspoň nemá doma nudu, nie? :)

Foto: www.portdebras.sk, www.ozpluto.sk, Roman Ferstl