Highlightom tohto týždňa sú nové zvuky - začína sa NEXT 2016

Damien Dubrovnik

Damien Dubrovnik

Už po sedemnásty raz zažijeme vo viacerých kultúrnych priestoroch prehliadku inšpiratívnej novej tvorby, ktorá sa často vymyká z tradičných žánrových kategórií. Dneškom oficiálne začína festival súčasnej hudby NEXT. 


A4 – priestor súčasnej kultúry, ale aj ďalšie miesta budú žiť hudbou dnešnej doby, ktorá môže znieť veľmi rôznorodo: od improvizácie na klasické nástroje cez neobvyklú elektroniku, nahrávky podmorských zvukov až po multimediálne projekty.

Pozri si, čo ťa v najbližších dňoch čaká a neminie. Alebo - aspoň by minúť nemalo!

Na otváracom koncerte festivalu v utorok 22.11. v Malom evanjelickom kostole sa predstaví francúzsky multiinštrumentalista Jean-Luc Guionnet, ktorý po novom rozozvučí historický organ.

V stredu 23.11. má živá hudba prestávku, zato však organizátori pozývajú na prezentácie umelcov: Robert Henke a Vlad Kreimer budú hovoriť o svojej tvorbe v rámci dvojdielnej série NEXTalks.

Vo štvrtok 24.11. budú diváci v A4 svedkami audiovizuálneho predstavenia Lumière II nemeckého umelca Roberta Henkeho, ktorý je známy ako producent pod menom Monolake a je tiež spolutvorcom populárneho hudobníckeho softvéru Ableton. Veľkolepá šou, ktorá mala premiéru v parískom Centre Pompidou, využíva projekciu štyroch výkonných laserov, ktoré sú synchronizované s hudbou. Okrem neho sa predstaví slovenské elektronické duo Jamka materiálom z novej platne, ukrajinský umelec Vlad Kreimer s pohybovo-hudobným projektom That Black a improvizátorská dvojica Ken Ikeda – Eddie Prévost. Druhý z menovaných, rešpektovaný bubeník a teoretik improvizácie patrí k zakladajúcim postavám prúdu voľne improvizovanej hudby, ktorý sa sformoval v 60. rokoch v Anglicku.

Zhora dole: 
Vlad Kreimer
Thighpaulsandra
Chris Watson

Piatkový večer 25.11. pod názvom Fresh Air Night ponúkne dve premiéry špeciálnych projektov, ktoré vznikli v spoluprác s nórskym festivalom experimentálnej hudby Borealis. Štvorica hráčov na bicie nástroje zo štyroch krajín (Michaela Antalová, Chris Corsano, Anja Jacobsen, Øyvind Skarbø) pripravili počas krátkej bratislavskej rezidencie novú kompozíciu Drums. Ďalším novým projektom bude spolupráca skladateľa počítačovej hudby Thora Magnussona s dvoma slovenskými inštrumentalistami (Robert Kolář, Michal Matejka) a so švédskou vokalistkou etiópskeho pôvodu Sofiou Jernberg. Skladba s názvom Fermata využíva osemkanálový zvuk a tzv. live coding – písanie počítačového kódu, generujúceho zvuk v reálnom čase priamo pred divákmi.

Lákadlom celkom iného druhu bude priestorový mix z podporských nahrávok z celého sveta s názvom Okeanos, ktorý naživo predvedie dlhoročný priekopník terénneho nahrávania a ex-člen kapely Cabaret Voltaire Chris Watson. Energickú bodku za piatkovým dňom vytvorí extatické vystúpenie dánskej synth-noisovej zostavy Damien Dubrovnik. 

V sobotu 26. novembra sa festivalý program pre verejnosť začína už o 15.00 koncertom v galéri Photoport, ktorý predstaví výsledky improvizačného workshopu s Eddiem Prévostom.

Večer v A4 dôstojne uvedie čerstvá česko-americká spolupráca undergroundových elektronikov Patrika Pelikána a Jana Klamma s americkým spevákom Tomom Smithom. Ďalšou hviezdou sobotnej noci bude bývalý člen legendárnej britskej post-industriálnej skupiny Coil, známy ako Thighpaulsandra, ktorý nedávno po dlhšom čase vydal oceňovanú platňu na viedenskej značke Editions Mego. Novým projektom, ktorý vznikol na objednávku festivalu, je free-rockové trio – libanonskí improvizátori Sharif Sehnaoui (gitara) a Tony Elieh (basgitara) spoja sily s americkým bubeníkom Chrisom Corsanom.

Festival vyvrcholí záverečnou multimediálnou performance Lexachast, za ktorou stojí tajomné berlínske elektronické duo Amnesia Scanner a šéf labelu PAN Bill Kouligas. Predstavenie so silnou vizuálnou zložkou bude prekvapením festivalu, niečo však napovie web http://lexachast.com, ktorí umelci spustili na konci minulého roka. 

Zhora dole:
Robert Henke
Smith/Klamm/Pelikán
Jean-Luc Guionnet

Popri koncertoch ponúka tohtoročný NEXT aj zaujímavý sprievodný program: okrem workshopov písania o hudbe (Pavel Klusák), hudobnej improvizácie (Eddie Prévost) a stavby experimentálnych syntetizátorov (Peter Edwards/Casper Electronics), to budú prezentácie umelcov NEXTalks a tiež záverečná sobotná party Junction #5 v klube Fuga. 

 

Podrobný program nájdeš na http://nextfestival.sk.