Zápisky z Fashion LIVE! 2016

A je po ňom. Po najväčšom fashion evente roka 2016 na Slovensku. Kto ste neboli, pre tých sme ja, Michal Remenár a Boris Reichel, redaktori Inspire magazine, pripravili malý report toho, čo ste mohli vidieť, no nevideli. Ak ste boli, tak ste nás mohli vidieť vždy v čiernom a vždy usadených na svojich miestach, aby nám nič neušlo! O fotografie sa ako obvykle postaral Michal Babinčák, ktorý fotil všetko čo sa dalo, dokonca i backstage. A ja som do neho i nahliadol. No poďme nato pekne po poriadku. 


Je streda 19. októbra, krátko pred 16.00 hod. a pred Starou Tržnicou je veľký rad zvedavcov, ktorí čakajú, kedy môžu už vojsť. Sme vo vnútri. Z backstageu počuť „ktorá nemáte ešte make – up?“, „Eva, treba ísť na skúšku šiat pre Borisa!“ a zozadu niekto kričí „Boris tu nie je, je na ceste!“. Stará Tržnica sa začína zapĺňať, Olo kontroluje, či je všetko v poriadku, aby prvá prehliadka mohla začať. Prvý deň Fashion LIVE! 2016 otvorili študenti z Technickej univerzity v Liberci. Musím uznať, tento rok boli všetky študentské prehliadky výborné. Máme doma i u susedov mnoho nádejných mladých módnych tvorcov, o ktorých budeme ešte veľa krát počuť. 

Medzičasom vidieť Zorku Husarčíkovú, ako schádza dolu schodmi a do sluchátka vraví: „Zora volá Olo, Zora volá Olo!“. Spolu s Borisom sme sa zhodli, že sa tešíme na stredajšie prehliadky Dany Vody&Borisa Hanečku, Andrei Pojezdálovej a Marcela Holubca W.. Boris Hanečka a Danica Vodová nesklamali. Talent Borisa Hanečku sa opäť raz ukázal. No na jeho samostatnú prehliadku si musíme počkať do štvrtka. Minimalizmus, čistota a čierna vo všetkých svojich krásach. Krásna, nezameniteľná, čierna a pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Toto nám podala Andrea Pojezdálová vo svojej famóznej kolekcii NOIR. Ak ste o nej nepočuli, rýchlo si jej meno zapamätajte! 

Je niečo po 22:30 hod. a všetci nedočkavo očakávame prehliadku Marcela Holubca W. Stará Tržnica praská vo švíkoch a vzduchom sa šíri napätie, očakávanie a adrenalín. Za piáno si sadá Peter Šandor a prichádzajú nádnerné baletky SND. Inšpirácia Labutím jazerom v podaní Marcela bola okuzlujúca a patrila k tomu najlepšiemu, čo ste mohli vidieť tento rok na Fashion LIVE!.


Štvrok 20. októbra 2016. Pred Starou Tržnicou v Bratislave je ešte väčší dav ako v stredu. Aj v tento deň sa otvoril prehliadkami študentských prác. Ateliér 343 VŠVU. Mňa osobne veľmi potešili dve kolekcie. Petra Kovácsová s kolekciou „Whoever sad, orange was the new pink, was seriously disturbed!“ a Silvia Zrebná s rovnako výbornou kolekciou No identity. So Silviou sme sa aj stretli po jej prehliadke, viac však v zimnom čisle. O rozruch sa v tento deň postarala i mladá módna dizajnérka Barbora Kubi s kolekciou KUBIK. Jej tvorbu ste už mohli zazrieť na titulke nášho jesenného RETRO čísla. Dávam do pozornosti jej Instagram, nakoľko je to pohľad na geometriu a estetično zároveň! 

Ak mal Yves Saint Lauren označenie Malý princ francúzskej módy, tak si ja dovolím tvrdiť, že Malý princ slovenskej módy je Martin Hrča. Chodiaca skromnosť a neuveriteľný talent! To vystihuje Martina ako osobu i ako módneho tvorcu. Martin nás svojou kolekciou vzal do krásnej zasneženej rozprávky, kde existujú princezné a čistota. Kde existuje dobro a kde krása je nad všetkým. Musím sa priznať, táto prehliadka, ktorá bola podtrhnutá snežením, ma v Starej Tržnici dojala k slzám. Doteraz mám zimomriavky, keď si na ten prenádherný zážitok spomeniem. Bol neprekonateľný, o čom svedčí i to, žezískal ocenenie za najlepšiu módnu show na Fashion LIVE! 2016. Po princovi prichádza Kráľ! Asi všetci viete resp. vieme, kto je kráľ. Boris Hanečka a jeho kolekcia PARAZIT. Lenka Sršňová by Boris Hanečka, Marcel Holubec W. by Boris Hanečka či MIKLOSKO by Boris Hanečka či samostatné kreácie. Mierne škandalózne, no zároveň punkové. Hanečka to jednoducho vie a vždy to potvrdí. Nie nadarmo je kráľ slovenskej módnej scény. 


Tak ako prvý a druhý deň, rovnako aj v tretí deň nám Fashion LIVE! otvorili študentské prehliadky. Ateliér Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíňe ukázal, že má „gule“ a môže veľmi rýchlo súčasnú generáciu návrhárov odstaviť na vedľajšiu koľaj. Týchto troch si niekam poznačte, nakoľko spôsobili veľký rozruch. Jan Černý so svojou pánskou kolekciou inšpirovanou prostitúciou 90. rokov v Prahe, Lukáš Krnáč s jeho futbalovou kolekciou SUNDAY a Vivien Babicová, ktorej kolekcia Pod povrchom vo mne evokovala temnotu z hororových filmov. Všetci traja boli výborní a neviem sa rozhodnúť, ktorý bol najlepší. Z Hubert Fresh Fashion Contest zaujal Boris Kráľ s svojou kolekciu Champagne for breakfast. Na raňajky pohár dobrého sektu nikdy nie je na škodu a tento mladý talent o tom vie. Piatok večer patril jednoznačne Lenke Sršňovej a Matii aka B-Complex. Farebnosť, veselosť a pestrosť, to k Lenke Sršňovej patrí. Ťah štetcom pri maľovaní sa niesol celou kolekciou POP-LINE. Vo mne kolekcia evokovala pop kultúru súčasnosti. Mladosť a lásku k životu. B-Complex k tejto nálade zahrala, nie len na pozeranie, či počúvanie, no mnohí z nás by si aj zakrepčili, keby mohli. Ani na after party by sa nemuselo ísť! :)

 

Ja, Boris Reichl i Michal Babinčák sme si tohtoročný Fashion LIVE! užili, ako sa patrí. Ak ste neboli, sľúbte nám i sami sebe, že na budúci rok pôjdete. Náš najlepší fashion week musí zažiť aspoň raz v živote každý. A ešte pre vás chystáme i denník z Fashion LIVE! 2016 do násho pripravovaného zimného čísla, tak ho nezmeškajte.