Získať sošku Radio_Head Awards je z roka na rok ťažšie. A to je dobre

V kategórii Singel roka sa v rámci Radio_Head Awards 2015 o váš hlas v 1. kole hlasovania uchádza až 88 skladieb; v kategórii Album roka zoznam obsahuje 27 platní. To nie je málo. Rozvírte preto hladiny fanklubových online náletov a skúste zvoliť neopočúvanú a zároveň počúvateľnú kvalitu. 


Hudobný dramaturg Rádia FM, Daniel Baláž, zverejnil pri príležitosti spustenia hlasovania v Rádiohlavách (počas eventu Slovenský deň_FM) na svojom facebook účte veľavravné prianie, „aby rok 2016 priniesol aspoň tak trojnásobok nových mien a dobrých, príp. veľmi dobrých, ideálne výnimočne dobrých (originálnych a predsa rádiových) nahrávok.“ Dodal, že „nie len kvôli percentám hranosti, ale najmä kvôli hudbe ako takej.” Status súhlasne ohodnotilo vyše 60 kamarátov a kamarátok, niektorí (vrátane mňa) si neodpustili komentár. Hudobný redaktor Miro Potoček aj hudobný producent Erik Horák Danielovi pritakali štýlom: „veď ani na svetovej scéne sa toho veľa prevratného nedeje.“ S tým, samozrejme, nesúhlasím.

No keďže tento text má byť o slovenských hudobných cenách za rok 2015, treba sa pozrieť na to, čo sa vlastne doma za minulý rok urodilo. Nebolo toho vôbec málo – len v kategórii Singel roka sa v 1. kole o váš hlas uchádza až 88 skladieb. Uvediem pár mien, ktoré možno pri hlasovaní zvážiť (alebo si nahrávku aspoň prepočuť, ak sa tak doteraz nestalo). Ide o subjektívny výber, ako inak. Podobný či úplne odlišný vkus možno prejaviť hlasovaním do konca tohto týždňa (do 14.02.).

Hlasovať za bratislavských rokenrolových tatkov

V marci organizátori Radio_Head Awards už po ôsmy raz ocenia slovenské hudobné projekty, skupiny a interprétov v piatich hlavných kategóriách. O víťazoch štyroch z nich (Album roka, Singel roka, Debut roka, Objav roka) rozhodnú poslucháči a poslucháčky prostredníctvom dvojkolového online hlasovania. Odovzdaná bude aj Cena kritikov konkrétnemu albumu ako Albumu roka.

Svojich favoritov a favoritky z longlistov (zostavených na základe rotácií v Rádiu_FM, ktoré je hlavným organizátorom súťaže) som si našla aj ja. V kategórii Album roka by som rada upozornila na nenápadný, no zvukovo výnimočný projekt – Gwerkova s albumom ‘Safari’. Taký môj dlhohrajúci privátny ambient. Až mi je ľúto, že som trojicu z Južného Slovenska nikdy nevidela naživo.

Za albumy ‘Nič sa nemení’ od skupiny Hviezda a ‘Bozkávam’ od štvorice Saténové ruky určite zahlasujte, lebo na ich členoch – bratislavských tatkoch okolo štyridsiatky naozaj vidieť, že ich tá muzika baví. Čo je viac, ako na koncerte spokojne počúvať Ďurovkove uveriteľné texty a sledovať Hajdinove rokenrolové tanečky, či nadobúdať dobrú náladu pri pohľade na hodinový nemiznúci Bebeho úsmev popod fúz? Nič. Žiadne špeciálne kostýmy, prezleky, projekcie, bosé nohy na javisku, fistule vo vzduchu – len poctivá gitarová muzika s refrénami, s ktorými možno nesúhlasíte, ale aj tak si ich spievate cestou domov v nočnej MHD.

Saténové ruky, foto Anna Raitl

Saténové ruky, foto Anna Raitl

Rok v znamení hudobných comebackov

Mojim dlhodielskym susedom, dvojici Longital, mimoriadne pristane staronový člen – bubeník Marián Slávka, na ktorého sa nielen dobre pozerá, ale ktorý dal X-krát prepočutým skladbám nový ráz. Šine a Danovi zo Slnko records vlastne celkovo gratulujem nielen k albumovej best-ofke, ale i k bohatej úrode v ich vydavateľstve Slnko records. Naozaj je ťažké vybrať absolútneho víťaza a svoju voľbu racionálne obhájiť. Ak o to teda niekomu v hudbe ide. Vašu pozornosť by som ešte upriamila na ‘Úrad’ Prezidenta Lourajdera, lebo takáto svieža, hravá a slovíčkárska úderka nám doma dlho chýbala. A na povzbudenie „home-sick“ nálady je viac ako vhodný album ‘Zvery‘ od introvertného prekvapenia, zvaného Archívny chlapec. Inak za Archívneho chlapca aj Prezidenta Lourajdera možno hlasovať aj v kategórii Debut roka – konkurencia je silná, ale chalani by sa mohli presadiť. Tie nahrávky za to stoja.

Netreba v hlasovaní opomenúť ani vydarené comebacky stálic, ako Vidiek s albumom ‘Vidiek s oblohou’; Čisté tvary s platňou ‘Zem nás chce čistých’; či Chiki liki tu-a s ich veselkou ‘Slzy tvý mámy, Šedivý a spol.’.

Keďže mám rada dobre urobené pesničky a ženské vokály, v kategórii Singel roka som hlasovala za tieto dva songy: Genius Locci –‘Why I Can't’ a Youcoco –‘Vision 45’, aj keď nejde o najsilnejšie skladby, aké kedy oba projekty zložili. Temnotka ‘Život v zajatí rácia’ od bratislavskej žánrovo ťažko-zaraditeľnej skupiny Tu v dome je pre mňa v hlasovaní povinná jazda (silno subjektívna; viac nerozviniem). Fanúšikovia nedávno sa rozpadnutej skupiny Zlokot by nemali zabudnúť na singel ‘Rauš’. Spomedzi 88 skladied nie je celkom ľahké vmestiť sa do piatich hlasov. Potrebovala by som tak desať.

V kategórii Objav roka som hlasovala za trenčiansky elektronický projekt Bulp. Nie preto, že bol prvý v zozname podľa abecedy, ale preto, že ‘Endian’ EP Sama Štefaneca, vydané u Deadred/ Starcastic records, v posledných týždňoch počúvam cez Spotify čoraz častejšie.

Longital, foto Anna Raitl

Longital, foto Anna Raitl

Žánrové ceny v prospech kvality, nie popularity

V roku 2015 pribudla ku kategóriám: Hip Hop / Rap / RnB, Elektronická hudba, World Music / Folk, Hard and Heavy, Jazz a Klasika ďalšia žánrová kategória - Experimentálna hudba. Zároveň v 8. ročníku udeľovania cien Radio_Head awards došlo k výraznej zmene aj v spôsobe hlasovania (v prospech kvality, nie popularity). V minulých rokoch vyberala päť najlepších finálových albumov porota, v druhom kole už hlasovali samotní poslucháči. Tentoraz však bude aj celkového víťaza v druhom kole vyberať hlasovaním odborná porota.

Odborní garanti, resp. koordinátori žánrových cien sa mimoriadne tešia (možno ešte viac, ako poslucháči a poslucháčky) na ďalšiu novinku tohto ročníka Rádiohláv, ktorou je diskusia. Po skončení druhého kola a pred samotným ceremoniálom udeľovania cien sa porotcovia a porotkyne stretnú v priamom prenose a svoju voľbu okomentujú (ako aj uplynulý hudobný rok v ich konkrétnom žánri). To budú zaujímavé dvojhodinovky! Viac o žánrových cenách v samostatnom článku pre online vydanie časopisu Inspire.